Zateplenie povaly - trámového stropu

Izolácia povaly staršieho domu s trámovým stropom

Izolácia povaly v starších domoch fúkanou izoláciou sa vykonáva fúkaním izolačného materiálu do dutiny v strope medzi trámy.

Zateplenie trámového – štukátorového stropu fúkanou izoláciou je najjednoduchší a určite aj najúčinnejší spôsob zateplenia.

Vyžadujú sa minimálne zásahy, nie je potrebné vypratanie povaly, izolačné práce sú veľmi rýchle a čisté.

Fúkanou izoláciou v dutie sa materiál dostane úplne všade na každé miesto, tým nevzniknú žiadne tepelné úniky.

Izolácia povaly
Izolacia povaly

Výhody oproti klasickej izolácii

Oproti zatepleniu sendvičovým materiálom kde je treba veľmi veľa hodín práce, fúkanou izoláciou zateplíme povalu za jeden deň.

Pri klasickej izolácii je potrebné kompletné vypratanie povaly, vytrhanie dreveného záklopu po celej ploche. Vloženie izolačných panelov a spätné založenie dreveného záklopu. Izolačné panely nie je možné povkladať bez malých medzier pričom vznikajú tepelné mosty. Fúkaná izolácia sa dostane úplne všade a dokonalo vyplní priestor popri drevených trámoch.

Ak má povala betónový poter, tento súpôsob je prakticky nemožný.

Cena zateplenia bude rovnaká, alebo nižšia.

V starších domoch sú typické stropy ktoré sú tvorené trámovou konštrukciou z hranolov, alebo z guľatiny opracovanej z dvoch strán. Tieto trámy sú zospodu podbité dreveným podhľadom a z vrchu taktiež dreveným záklopom.

Na vrchu môže byť tiež betónový poter, alebo škvara. Vo vnútri tejto konštrukcie je dutina o hrúbke zvyčajne 13 až 25 cm cez ktorú ľahko uniká teplo zdola a tým aj peniaze za vykurovanie.

Postup zateplenia - fúkanie do dutiny

Pre vytvorenie otvoru sa stredom vytrhá drevený záklop po celej dĺžke povaly. Ak je na záklope betónový poter najprv sa vytvorí rez v betóne.

Cez vytvorený otvor sa do dutiny nafúka izolačný materiál ktorý sa dostane úplne všade na každé miesto. Následne sa naspať založia drevené dosky ktoré sme vytrhali pre vytvorenie otvoru.

Postup zateplenia - fúkanie na voľnú plochu

Ak je dutina v strope menšia ako 13 – 15 cm (je to veľmi zriedkavé) je nutné aplikovať fúkanú izoláciu aj na voľnú plochu. Ak by sme nafúkali izolačný materiál len do dutiny o hrúbke povedzme 12 cm izolácia by nepriniesla požadované tepelno-izolačné vlastnosti, nakoľko by jej hrúbka a hustota bola nízka.

V takomto prípade je ideálne aplikovať izoláciu do dutiny a následne aj na voľnú plochu.

Ak chceme povalu naďalej používať vytvorí sa drevený rošt, ktorý slúži ako podklad pre drevenú podlahu. Drevený rošt môže byť vyrobený z OSB dosiek, hranolov, alebo klasických dosiek. Inštaluje sa na vrch pôvodnej podlahy.

Medzi rošt sa nafúka izolácia a následne sa položí nová drevená podlaha. Takáto izolácia bude kvalitná a bude spĺňať izolačné požiadavky.

Izolácia podlahy
Fúkaná minerálna vlna - podlaha

Izolácia povaly vám prinesie množstvo výhod

  • nenáročná aplikácia izolácie, nie je potrebné vypratanie povaly, vyžaduje sa minimálny zásah
  • veľmi vysoká úspora energie. Izolačný materiál sa dostane na každé miesto a dokonale zaizoluje teplo v obytnom priestore
  • odolná ochrana voči plesniam, škodcom, parazitom
  • izolácia je absolútne nehorľavá
  • nízka investícia a rýchla návratnosť

Odporúčame zateplenie povaly materálom minerálna vlna, ale vhodné sú aj ostatné materiály ako fúkané drevovlákno alebo celulóza.

Pozrite si naše referencie izolácia povaly

Prídeme - pomeriame - naceníme

Potrebujete zatepliť povalu?

Neváhajte nás kontaktovať

Pre získanie nezáväznej cenovej ponuky, alebo dohodnutie obhliadky, alebo v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

Prečítajte si výhody fúkanej izolácie, prečo zatepľovať a aký je postup pri zatepľovaní. Zistite tiež koľko stojí fúkaná izolácia.

Telefonický kontakt

Zavolajte nám. Sme vám k dispozícii.

0948331911

Emailový kontakt

Pošlite nám email. Do 24 hodín dostanete odpoveď.

info@izolacie-mlp.sk

Kontaktný formulár

Alebo využite náš kontaktný formulár nižšie.

Kontaktný formulár