Naša práca

 • Typ stavby Rodinný dom novostavba bungalov
 • Typ konštrukcie Trámový strop
 • Typ izolácie Fúkaná minerálna izolácia SUPAFIL LOFT
 • Lokácia Beňuš

Naša práca

Referencia izolácie trámového stropu v dutine bungalovu z povaly fúkanou minerálnou vlnou SUPAFIL LOFT.

Zateplenie stropu v novostavbe bungalov s trámovým krovom do dutiny.

V obci Beňuš na Horehroní sme robili zateplenie trámového stropu z povaly v novostavbe typu Bungalov.

Jednalo sa o tehlový podpivničený rodinný dom s klasickým trámovým krovom so sedlovou strechou. Povala domu bola kompletne pochôdzna a podlaha bola z klasických dosiek.

V novostavbách typu bungalov s pochôdznou podlahou po celej ploche povaly, je najlepšie riešenie použiť ako podlahu klasické dosky, nie OSB. OSB doska je difúzne zatvorený materiál, ktorý neprepúšťa vlhkosť. Naopak drevo je difúzne otvorený materiál ktorý dýcha. V zásade platí, že vrstva pod izoláciou musí byť paronepriepustná a vrstvy nad izoláciou musia byť paropriepustné, aby sa prípadná vlhkosť odvetrala a neostala v izolačnej vrstve, kde vsakuje do drevenej konštrukcie krovu.

Ideálna hrúbka izolačnej vrstvy v strope bungalovu je 40 cm, aby bol dosiahnutý tepelný odpor R – okolo 10. Aby sme dosiahli takúto hrúbku v trámovom strope s pochôdznou podlahou na povale je nutné vytvoriť konštrukciu o takejto hrúbke. Stropné trámy majú väčšinou hrúbku 20 cm, preto je potrebné zväčšiť ju o ďalších 20 cm. Buď sa konštrukcia urobí smerom dole takzvaným roštom, ideálne z fošní 5×10 cm, alebo sa dorobí smerom hore.

Je tu aj ďalšie riešenie ktoré si zvolil aj tento staviteľ z Beňuša. Nakoľko nechcel potiahnuť 20 cm smerom hore aby mu ostala dostatočná výška a priestor v povale a rovnako nemal priestor potiahnuť konštrukciu o 20 cm smerom dole, pretože na túto konštrukciu sa ešte ťahá SDK strop a takto by mu nevyšla požadovaná výška stropov. Využil teda ďalšie riešenie. Konštrukciu zvýšil o 10 cm smerom hore, kde na stropné trámy upevnil fošne o výške 10 cm, takto dosiahol hrúbku konštruckie a tým aj prvej izolačnej vrstvy 30 cm. Druhú izolačnú vrstvu o hrúbke 6 cm použil pod parozábranu nad SDK strop.

Pri takomto riešení by mala platiť zásada, že izolácia pod parozábranou a druhou izolačnou vrstvou nesmie byť hrubšia ako 20%  izolačnej vrstvy nad ňou.

Čo sa týka prípravných prác ohľadne izolácie stropu, zákazník si všetko pripravil sám.

Parozábrana

Pre montáž parotesnej vrstvy – parozábrany sme mu dodali materiál a poskytli odborné poradenstvo. Je veľmi dôležité aby parotesná fólia bola aplikovaná odborne bez najmenších nedostatkov. Bol tu použitý parozábranový systém značky KNAUF INSULATION, ktorý je certifikovaný na 50 rokov životnosti.

 1. Parozábrana HOMESEAL LDS 100
 2. Tmel na parozábranu HOMESEAL SOLIMUR
 3. Páska na parozábranu HOMESEAL SOLIFIT
 4. Skrutky s tesnením do plechu pre uchytenie parozábrany

Zvýšenie konštrukcie o 10 cm

Ako bolo spomenuté vyššie stropné trámy boli navýšené o 10 cm pomocou fošní 5×10 cm. Takto bola zvýšená konštrukcia stropu na 30 cm.

Pochôdzna podlaha

Zákazník si pripravil konštrukciu na fúkanie izolácie tak, aby bola fúkaná do dutiny, nie na voľnú plochu. Pri fúkaní do dutiny sa materiál natlačí do seba, preto je objemová hmotnosť vyššia a tým aj tepelný odpor R. Podlaha na povale z dosiek už bola položená a nechali sa otvorené len dva aplikačné otvory priečne cez trámy po celej dĺžke stropu o hrúbke cca 30 – 40 cm. Je ideálne ak dĺžka dutiny nie je viac ako 4 m, aby sme zaistili dokonalé a rovnomerné vyplnenie celej dutiny. Pod podlahu bola najprv položená paropriepustná strešná fólia ktorá zabráni prašnosti izolácie do priestoru povaly.

Fúkaná izolácia v dutine stropu

Naša firma zabezpečila zateplenie dutiny stropu fúkanou minerálnou izoláciou Supafil Loft značky KNAUF INSULATION. Aplikácia izolácie trvala 5 hodín. Objemová hmotnosť pri zafúkaní dutiny je 17 – 18 kg na 1m3. Pri tejto objemovej hmotnosti má materiál Supafil lambdu 0,0395. Dosiahnutý tepelný odpor pri hrúbke 30 cm je R= 7,59.

Zhrnutie

Takýmto spôsobom dosiahol staviteľ dostatočne kvalitnú izoláciu stropu. Vytvoril si veľkú pochôdznu plochu po celej povale s vyhovujúcou výškou od podlahy po strechu. Aby zabránil prašnosti izolácie do priestoru v povale, použil paropriepustnú strešnú fóliu. Po odbornom poradenstve s našimi odborníkmi aplikoval parotesnú vrstvu bez chýb, ktoré časom môžu spôsobiť veľké problémy. Aby dosiahol dostatočný tepelný odpor čiže tepelno izolačné vlastnosti použil ďalšiu izolačnú vrstvu ktorú umiestnil pod parozábranu nad SDK strop. Bola použitá izolácia Knauf UNIFIT 035 o hrúbke 6 cm s hodnotou lambda 0,035 a tepelným odporom R= 1,71. Celkový tepelný odpor izolačnej vrstvy je R=9,30 čo je dostačujúce pre strop v novostavbách typu bungalov.

Prečo je fúkaná izolácia ideálne riešenie pre zateplenie trámového stropu?

Vynikajúca izolačná vrstva bez námahy a vysokých investícií
 • Pri odbornej aplikácii vyplní fúkaná izolácia každý centimeter priestoru v dutine. Nevzniknú žiadne tepelné mosty.
 • V porovnaní s klasickou izoláciou pri ktorej vzniká mnoho odpadu z dorezov pri fúkanej izolácii platíte len za spotrebovaný materiál.
 • Rýchla a čistá aplikácia. Zateplenie je hotové za jeden deň.
 • V porovnaní s klasickou izoláciou je veľkou výhodou aj cena za materiál aj prácu.
Výhody fúkanej minerálnej izolácie
 • Fúkaná minerálna vlna je materiál bez chemických prísad
 • Je absolútne paropriepustný. Nenasiakne žiadnu vlhkosť a preto neumožňuje vzniku plesní a koncentrácii vlhkosti .
 • Je trvácny a odolný. Vyrába sa zo skla a kremičitého piesku, je odolná ako tieto suroviny.
 • Fúkaná minerálna izolácia vydrží rovnako funkčná po desaťročia
 • Je odolná voči hlodavcom a hmyzu

FOTOGALÉRIA

Ukážky našej práce

Pozrite si video fúkania izolácie z tejto stavby

Potrebujete zatepliť Vašu stavbu?

Neváhajte nás kontaktovať

Pre získanie nezáväznej cenovej ponuky, alebo dohodnutie obhliadky, alebo v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

Prečítajte si výhody fúkanej izolácie, prečo zatepľovať a aký je postup pri zatepľovaní. Zistite tiež koľko stojí fúkaná izolícia.

Telefonický kontakt

Zavolajte nám. Sme k dispozícii.

0948331911

Emailový kontakt

Pošlite nám email. Do 24 hodín dostanete odpoveď.

info@izolacie-mlp.sk

Kontaktný formulár

Alebo využite náš kontaktný formulár nižšie.

Kontaktný formulár